Prostě tu jezdíme s cookies.

 

Slapaci kolo na facebooku jsme také na googlu +

 


Novinky na email?

Přihlaste svůj email ZDARMA.

 

 
 

KONTAKTY

Progress mode s.r.o.
Zitkova 784/5
41201 Litoměřice
tel: 704432882
info(a)slapacikolo.cz

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

vaše cena 2 700 Kč
na objednání
vaše cena 12 220 Kč
na objednání

19. 03. 2016 | Jak na servis kola

Jak správně zkontrolovat duši

Věděli jste o tom, že byste měli pravidelně kontrolovat svoji duši na kole?

Popravdě kdo to děla? :-) Proč také že, vše je v naprostém pořádku. Pod plášť kola nevidíme a pneumatiky jsou dost tvrdé, tedy většinou pokud jste ke kolu nepřišli po několika měsících.

I když se výrobci snaží dělat dokonalejší materiály a posunují hranice směrem kupředu, je stále nutné pravidelně nebo jednou za čas překonat svoji pohodlnost a pustit se do kontroly.

Jak na to?

Pokud jste neměnili duši několik měsíců nebo jste ti ze šťastnějších a vlastně vůbec od té doby co máte kolo, nebo koloběžku, gratulujeme. Doporučujeme, pusťte se do toho hned.  První kontrola je jednoduchá. Zaměřte se na plášť, pokud je měkký a jeví známky zpuchření (při napnutí jsou patrné praskliny) bude třeba vyměnit zajisté duše a samotné pláště také. Zamezíte tím dalším možným defektům na vašich cestách.

Pokud je plášť v pořádku a nejeví známky poškození nebo absenci vzorku, bude třeba zkontrolovat samotnou duši. K té se jinak nedostanete, než demontáží pláště. Vypusťte z duše vzduch, vezměte plastové montážní páky a demontujte plášť. Vyjměte duši a zkontrolujte ji vizuálně, zda nejeví známky poškození. Pokud není duše zpuchřelá, zdeformovaná nebo jinak poškozená je vše v pořádku. Otřete ráfek kola a zkontrolujte ochranný pásek ráfku. Pokud je někde prodřený nebo zpuchřelí vyměňte jej také. Věnujte patřičnou pozornost správné velikosti podle obvodu a šířky ráfku. Nikdy nepoužívejte náhražky jako je lepicí páska nebo podobné kutilské "vychytávky", opět tím předejdete k nežádoucím defektům na cestách.

Ať už jste neshledali žádné známky poškození a deformací nebo jste zakoupili nové pláště, duše a pásky ráfků v našem eshopu, je na čase uvést vše opět do pojízdného stavu. Předpokládáme, že jste vybrali správný rozměr duše a ventilku pro vaše cyklistické kolo, koloběžku, přívěsný vozík nebo vozík pro děti. Pokud jsi nejste jisti s výběrem přečtěte si náš článek, který vám pomůže, nebo se na nás obraťte prostřednictvím mailové zprávy.

Vložte ventilek do ráfku, měl by být kolmo nikoliv vyhnutý nebo zdeformovaný. U ventilku s pojistným kroužkem proveďte zajištění jeho našroubováním, až k ráfku. Kroužek nesmí být utažený silou, ale pouze lehce dotažený k ráfku kola.

Vezměte plášť a rukou jej začněte „mačkat“ do ráfku směrem od ventilku k protilehlé straně. Pokud máte plášť se skládací patkou (většinou kevlarovou) povede se vám plášť nasadit bez použití montážních pák. Pokud máte drátovou verzi, patrně bude třeba poslední část pláště do ráfku „dostat“ pomocí montážních pák.

Pokud máte hotovo, vezměte hustilku nebo kompresor a lehce nafoukněte duši kola. Poté otáčejte kolem po pevné podlaze nebo zemi a mačkejte plášť po obvodu, abyste se ujistili, že plášť a duše správně sedí v ráfku kola. Nyní můžete kolo namontovat zpět a dokončit nafouknutí na požadovanou hodnotu. Věnujte pozornost správnému tlaku duše v pneumatice. Každý výrobce a typ pneumatiky používá jiné doporučené hodnoty. Zpravidla jsou tyto hodnoty uvedeny na plášti kola v rozmezí od-do a jsou uvedeny jak v kPa tak v PSI. Tyto hodnoty nepřekračujte.

Nyní jste připraveni na sezónu a můžete se bez obav věnovat naplno cyklistice. Nezapomeňte i přesto minimálně každých 30 dnů kontrolovat tlak ve vašich pneumatikách.

Samozřejmě byste neměli opomenout mít ve vaší výbavě také záplaty na případný defekt, hustilku a skládací nářadí pro opravu na cestách.


Šlápni do pedálů!

Přihlašte svůj email ZDARMA a mějte jako první přehled o slevách, novinkách a akcích na cyklistické zboží.

 

Šlapací Kolo - www.slapacikolo.cz - texty, stejně jako obrázky a naše videa jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoli použití a kopírování bez našeho souhlasu je přísně zakázáno. Jakékoliv porušení autorského práva bude trestně stíháno.NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.